Найважливіше про психічне здоров'я

На шляху відновлення
після сексуального
насильства

24 лютого життя
змінилося.

Окупанти прийшли на нашу землю чинити злочини проти українського народу, серед яких і сексуальне насильство, яке використовується як зброя проти мирного населення у воєнних конфліктах різних країн. Це – воєнний злочин, злочин проти людяності та акт геноциду. За час повномасштабного вторгнення в Україні від цього постраждали сотні жінок, чоловіків та дітей.

Але світло переможе темряву. Ми створили цю платформу, щоб допомогти людям, які пережили такий досвід, стати на шлях відновлення. Пам’ятайте, що ви не самі, і далі точно є.

Шлях далі

Що робити і куди звертатися у випадку
сексуального насильства

1крок
Подбайте про себе

Якщо ви зазнали сексуального насильства, пам’ятайте – це не ваша вина. Єдине, на що ви могли впливати у той момент – намагатися вижити. Тепер вам треба подбати про себе:

  • Намагайтеся дістатися безпечного місця
  • Емоційний та фізичний біль можуть бути нестерпними. Будь ласка, не залишайтесь із цим на самоті, зверніться по допомогу.
  • Ви маєте право отримати медичну, психологічну, соціальну допомогу і при цьому ви НЕ зобов’язані розповідати обставини. Якщо вам складно і боляче це робити, повідомте про це фахівців з психічного здоров’я.
  • Повідомте органи влади про злочин: поліцію (102), прокуратуру чи місцеву військову адміністрацію.

У такій ситуації найкраще – відразу звернутися за допомогою до лікаря, але ми розуміємо, що не завжди це можливо. Нижче ділимося порадами з першої самодопомоги від Наталії Лелюх, акушера-гінеколога вищої категорії, якщо ви НЕ маєте можливості звернутися до медичного закладу.

Подбайте про себе
Лікування травм статевих органів

Використовуйте антисептики: розчин соди (1 ч. ложка на 0,5 літра води), просто чиста вода, дитячі безспиртові вологі серветки, мазь тридерм, мазь левомеколь, мазь триакутан, мазь бепантен, можна одноразово використати хлоргексидин. Можна спробувати крем для рук, якщо він також у вас є.

Не використовуйте спиртові антисептики або серветки, перекис водню, пантенол, олію або інші масляні розчини. В першу добу також не використовуйте лубрикант в якості лікування. Якщо у вас знайдуться вагінальні антисептичні або антибактеріальні свічки, проставте їх 5-6 днів. Підходить все: поліжинакс, флуомізин, макмірор, далацин, тержинан, гравагін, свічки з метронідазолом, клотримазолом, повідін, синтоміцинові свічки, метрогіл вагінальний та інше. Якщо є травми слизової, кровоточивості або гематоми, бажано починати ставити свічки через добу. Особливо, якщо це свічки Гексикон чи свічки з бетадином.

Профілактика інфекційних захворювань (гонореї, хламідіозу, трихомоніазу)

За можливості прийміть такі ліки:

  • Метронідазол 500 мг – 2 рази на день протягом 7 днів;
  • Цефтриаксон 1 г – внутрішньом'язово укол одноразово;
  • Азитроміцин 2 г – одноразово.

Всі препарати можуть прийматися під час вагітності в будь-якому триместрі.

Захист від небажаної вагітності
  • 0,1 мг етінілестрадіолу + не менше ніж 0,5 мг левоноргестрелу (дроспіренон, дієногест)
  • Через 12 годин повторіть ту саму дозу.

Це назви діючих речовин у контрацептивах, а не брендові назви контрацептивів. Діючі речовини та їхнє дозування в одній пігулці вказано на коробці та в інструкції.

Для прикладу: контрацептивні пігулки «Джаз» містять 0,02 мг етінілестрадіолу та 3 мг дієногесту. Для потрібної дози треба взяти 5 пігулок з упаковки і випити їх одночасно (0,02*5=0,1 мг етінілестрадіолу). Через 12 годин випити ще 5 пігулок. Така контрацепція максимально ефективна, якщо ви приймете препарат в перші 24-72 години після незахищеного контакту.

2крок
Зверніться за медичною допомогою

Куди звертатись, які лікарі потрібні?
Куди звертатись, які лікарі потрібні?
Якщо є можливість, зверніться за медичною допомогою – телефонуйте 103.

Також ви можете звернутися до свого сімейного лікаря, місцевого гінеколога чи будь-якого іншого лікаря (у разі відсутності гінеколога) в лікарні чи поліклініці або ж до пункту невідкладної допомоги. У перші 72 години після події важливо звернутися до медичного закладу за медикаментозною постконтактною профілактикою ВІЛ, а також пройти тестування на інші ІПСШ. Ваше життя і здоров’я – найбільша цінність.

Ви також можете звернутися за медичною допомогою до Реабілітаційного центру Міжнародної організації з міграції МОМ (м. Київ).

Там ви зможете отримати комплексну медичну та психологічну допомогу (консультації медичних спеціалістів, різні обстеження, лікування).

Можливі різні варіанти взаємодії з центром:

  • Перебування в центрі в середньому 2 тижні, протягом яких клієнт отримує повний спектр послуг.
  • Людина може приїхати на 3 дні, пройти обстеження, отримати консультацію психолога/психотерапевта, призначення лікування.
  • Для киян можливий амбулаторний варіант, коли вдень можна отримувати вищевказану допомогу, а потім повертатися додому.

За додатковою інформацією з питань влаштування до Реабілітаційного центру ви можете звертатися на Гарячу лінію Представництва МОМ в Україні – 527 або 0 800 505 501 (прийом дзвінків щодня з 8:00 до 20:00).

Ви також можете звернутися за допомогою до МБФ «Українська фундація громадського здоров’я». Фундація допомагає з медобстеженням та медикаментами на лікування, тестами на ВІЛ, ІПСШ. Залишити заявку на допомогу можна онлайн на платформі SafeWomenHUB: в месенджері фейсбук або в інстаграмі чи телеграм-каналі.

Благодійний фонд “Сильні” оплатить консультацію гінеколога та подальше лікування. Залишити заявку на допомогу можна онлайн за посиланням.

Які потрібно отримати документи у медичному закладі?
Якщо ви знаходитеся в Польщі
  • Гінекологічна гаряча лінія для жінок та дівчат з України від організації FEDERA: +48 573 185 626 (понеділок, середа та пʼятниця — з 17:00 до 21:00). Інші контакти організації: +48 226 359 395, kontakt@federa.org.pl
  • Women Help Women (допомагає з організацією абортів та медикаментами): пишіть в інстаграмі чи на електронну пошту info@womenhelp.org
  • МАРТИНКА (допомога з екстреною контрацепцією та абортом): можна звернутися у чат-бот в Телеграмі або написати в інстаграмі.
Які потрібно отримати документи у медичному закладі

Відповідно до чинного законодавства заклади охорони здоров’я зобов’язані проводити медичне обстеження людей, які постраждали від сексуального насильства та звернулися до них, а також документувати його результати.

Вимагайте від лікарів та обов’язково зберігайте оригінали медичних довідок, рецепти, направлення, рекомендації тощо. У разі звернення за психологічною допомогою, намагайтеся отримати висновки психолога/довідки центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді з описом психологічного стану.

3крок
Зверніться за психологічною допомогою

Важливо, щоб ви пам’ятали: почуватися вразливо – це нормально. І ваш вразливий стан потребує спеціального підходу, аби допомогти вам стати на шлях відновлення. Ви маєте повне право звернутися за психологічною допомогою, коли будете вважати це за потрібне – ніхто не може вас примусити це зробити чи нав’язати вам цю допомогу. Це виключно ваше рішення.

Розуміємо, що наважитися може бути складно, але воно того варте, щоби йти вперед.

Де можна отримати психологічну допомогу
Де можна отримати психологічну допомогу

Ви можете отримати психологічну допомогу від проєкту MH4U.
Зверніться на нашу гарячу лінію (+380935745462) або заповніть заявку тут.

Ви можете звернутися до перевірених ініціатив для отримання психологічної підтримки:

  • Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства: 116 123 або 0 800 500 335, @NHL116123 (Telegram), @lastradaukraine (Facebook), hotlaine@la-strada.org.ua (email)
  • Онлайн-платформа “Аврора” (UNFPA): для оформлення звернення зареєструйтеся на сайті
  • Сервіс психологічної допомоги “Розкажи мені”: tellmecomua@gmail.com
  • Реабілітаційний центр Міжнародної організації з міграції МОМ (м. Київ): 527 або 0 800 505 501 (прийом дзвінків щодня з 8:00 до 20:00)
  • Онлайн-платформа SafeWomenHUB: звернутися можна в месенджері фейсбук або в інстаграмі чи телеграм-каналі (допомогу можна отримати онлайн, офлайн і по телефону)
  • Гаряча лінія психологічної допомоги від Національної психологічної асоціації: 0 800 100 102 (прийом дзвінків щодня з 10:00 до 20:00)
  • Безкоштовна спеціалізована психотерапевтична допомога людям, які пережили насильство, від центру “Коло сім’ї”: запис за телефоном +38 098 559 65 21 (пн-пт з 10:00 до 17:00) або на сайті

Також на нашому сайті за посиланням є перелік гарячих ліній для людей у різних життєвих обставинах.

Якщо ви знаходитеся в Польщі
  • Women Help Women: пишіть в інстаграмі чи на електронну пошту info@womenhelp.org
  • МАРТИНКА: можна звернутися у чат-бот в Телеграмі або написати в інстаграмі
  • Гаряча лінія психологічної допомоги від Національної психологічної асоціації: +48 800 088 141 (з 10:00 до 20:00 за Києвом)
  • Ви також можете звернутися в усі українські ініціативи, перераховані вище, які доступні онлайн.

4крок
Зверніться за юридичною допомогою

Пам’ятайте, що ви маєте право на відновлення справедливості. Те, що сталося – це злочин, у якому немає вашої вини. А ті, хто цей злочин скоїли, мають понести відповідальність. Для цього важливо давати свідчення та повідомляти про злочин.

Якщо ж ви не готові поки про це говорити – це теж нормально. Ніхто не має права примусити вас давати свідчення чи розголошувати інформацію про подію.

Але знайте, що люди та організації на вашому боці. Ось, куди можна звернутися:

Повідомте про злочин
Куди звертатися, якщо ви на тимчасово окупованій території

Якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території й не маєте змоги звернутися до уповноважених органів влади України, повідомте про злочин в Офіс Генерального прокурора:

Де отримати юридичну допомогу
Де отримати юридичну допомогу

Взаємодія з правоохоронними органами може бути морально складною після пережитого. Тому у вас завжди є можливість звернутися до організацій, які проконсультують вас з усіх юридичних питань та зможуть представляти ваші інтереси у державних структурах для відновлення справедливості. Послуги є безкоштовними та конфіденційними.

  • Асоціація жінок-юристок «Юрфем»: +38 068 145 55 90 (пн-пт з 9 до 18 години) або заповнюйте заявку на сайті
  • Система надання безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103 (пн-пт з 8 до 19 години) або онлайн (Телеграм)
  • Правозахисна ініціатива Євромайдан SOS: @ESOSdoc (Телеграм) aбо evromaidansos@gmail.com (пошта)
  • Благодійний фонд “Сильні” також може допомогти з юридичною консультацією та документуванням злочину. Залишити заявку можна онлайн за посиланням.
ЩО РОБИТИ І КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ У ВИПАДКУ СЕКСУАЛЬНОГО НАСИЛЬСТВА
Я став свідком сексуального насильства

Я свідок сексуального насильства

Якщо ви стали свідком сексуального насильства, ви теж є жертвою злочину. Іноді примус до спостерігання за сексуальними злочинами є більш травматичним. Особливо, коли людина змушена спостерігати за насиллям відносно дітей, рідних, близьких або безпорадних осіб.

Тому свідкам зґвалтувань також потрібно реабілітувати свій психічний стан.

Як та де можна отримати психологічну допомогу

Щоб отримати психологічну допомогу у такій ситуації, зверніться за допомогою за контактами у Кроці 3.

Якщо вам довірилася людина, яка пережила сексуальне насильство

  • Допоможіть дістатися безпечного місця. Перше, що треба зробити – відвести людину від місця злочину.
  • Поясніть, що вона або він не винні в тому, що трапилося.
  • Підтримайте, проявіть співчуття. Якщо хочете доторкнутися або обійняти, спершу спитайте дозволу.
  • Не ставте багато запитань. Якщо людина ділиться почуттями чи реагує занадто емоційно, майте сили це витримати та сприйняти. Це нормальна реакція. У жодному разі не давайте оцінок реакціям чи міркуванням людини.
  • Люди, які після сексуального насильства поводять себе дуже спокійно і навіть відсторонено, потребують пильної уваги. Весь час залишайтеся поруч, але з повагою і ненав’язливо. Робіть свої справи, але не губіть таку людину з поля зору.
  • Запропонуйте звернутися по фахову допомогу. Якщо людина не має сил, зробіть це за неї з її дозволу.
  • Поважайте та оберігайте конфіденційність. Це право постраждалої особи і потреба для відновлення довіри і зв’язків з оточуючими. Якщо ви допомагаєте постраждалій особі, неприпустимо ділитися власними відчуттями на загал, навіть якщо ви не оприлюднюєте персональні дані.

Моя близька людина постраждала від сексуального насильства

Як спілкуватися з людиною, яка пережила сексуальне насильство, щоб не нашкодити

Ефективне спілкування важливе для добробуту людини, яка пережила насильство. Ділимося деякими пропозиціями, які допоможуть його налагодити (натисніть на картку, щоб прочитати більше).

Цінність свідчень

Фіксація злочину: що саме потрібно зафіксувати для подальшого розслідування?

Цінність свідчень

Як зібрати докази

  • Обов’язково зверніться до закладу охорони здоров’я для отримання медичної допомоги, фіксування завданих вам тілесних ушкоджень, здачі аналізів та перевірку на наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом тощо. Результати огляду та аналізів зберігайте (відповідно до чинного законодавства, медзаклад вам не може в цьому відмовити!);
  • Зберігайте фото-, відеозаписи (якщо такі робилися), одяг та взуття в який ви були одягнені в момент вчинення насильства;
  • Якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території, зберіть контакти можливих свідків, зробіть фото-, відеофіксацію завданих ушкоджень, місця події;
  • Обов’язково зафіксуйте найважливіші обставини події (дату, час, місце вчинення злочину, кількість кривдників, їх імена, одяг у який вони були одягнені тощо), оскільки розслідування міжнародних злочинів триває довго, і деякі деталі можна забути;
  • Подайте заяву у правоохоронні органи та переконайтеся, що ваше звернення до правоохоронних органів зареєстроване (інформація внесена в ЄРДР та відкрито кримінальне провадження).

Яку інформацію потрібно зафіксувати

  • Обставини злочину з якомога детальним описом;
  • Місце злочину (конкретна адреса або позначка на мапі);
  • Дата і час вчинення злочину;
  • ПІБ, дата народження, контактні дані постраждалої особи;
  • Інформацію про свідків злочину (ПІБ, дата народження, контактні дані);
  • Детальну інформація про особу/осіб, які вчинили злочин (їх кількість, імена та посади, впізнавальні знаки (нашивки, форма), чи мали з собою зброю та яку, на чому пересувалися, про що розмовляли між собою, що саме казали постраждалим, які відносини були між злочинцями, чи згадували при вас посаду, звання, імена один одного тощо);
  • Інформацію про можливі інші такі випадки у вашій місцевості;
  • Інформацію про завдану шкоду (матеріального, морального характеру).

Чому важливо свідчити про такі злочини під час війни?

Під час воєнного стану сексуальне насильство застосовується для демонстрації сили, влади, залякування і деморалізації мирного населення. Варто пам’ятати, що сексуальне насильство внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту – не просто кримінальний злочин, це – воєнний злочин, який порушує міжнародне гуманітарне право та права людини.

Людина, яка постраждала внаслідок сексуального насильства, має повне право на відновлення справедливості в українських та міжнародних судах у будь-який момент – такі злочини не мають терміну давності.

Важливо розуміти, що відповідальність за сексуальне насильство, яке було вчинене в умовах війни, несуть не тільки безпосередньо кривдники, але й воєнне командування підрозділу, де ніс службу кривдник. Саме тому так важливо свідчити про такі злочини – кожен винний солдат і командир має бути покараним не лише за те, що прийшов на нашу землю, а й за дії, які тут чинив.

Саме свідчення відіграють ключову роль у покаранні. Відповідно до міжнародної практики, свідчення людей, які постраждали від насильства — за умови, якщо вони надійні та заслуговують на довіру — можуть бути достатніми доказами скоєння злочину сексуального насильства, за відсутності будь-якого іншого додаткового підтвердження фактами від інших свідків, документів, медичних документів, фотографій або будь-яких інших потенційно підтверджувальних доказів. Саме ваші свідчення допоможуть покарати винних – вас почують та зрозуміють.

Форми сексуального насильства, які відносяться до воєнних злочинів

Усі докази російських військових злочинів збирає Міжнародний кримінальний суд у Гаазі. Зґвалтування та інші форми сексуального насильства, пов’язаного з війною, також відносяться до таких злочинів. Відповідно до Римського статуту, на основі якого працює суд, до сексуального насильства під час війни відносять:

  • зґвалтування;
  • примусове оголення;
  • примус спостерігати за сексуальним насильством;
  • сексуальне рабство;
  • примус займатись проституцією;
  • примусова вагітність;
  • примусова стерилізація;
  • інші форми, такі як погрози насильством, пошкодження статевих органів, тортури.

Як передати інформацію до МКС

  • Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду у Гаазі: atp.informationdesk@icc-cpi.int (звертатись можна будь-якою мовою);
  • Офіс Генерального прокурора України: warcrimes.gov.ua;
  • Служба безпеки України в Telegram: @stop_russian_war

Матеріали для фахівців у сфері психічного здоров’я

Матеріали для фахівців у сфері психічного здоров’я